Медієвіст
Назва латиною: Symbolum amoris et honoris academici erga clarissimos viros D. Martinum Foltonowicz, D. Andream Abrek Leopol. concepti...
Обсяг: 19 с.
Видавець: Zamosci typis academicis excudebat Paulus Radicius
Рік видання: 1644
Оригінал зберігається: НБУ ім. В. Вернадського, відділ стародруків
Мова: латинська
Читайте також: Андрій Абрек
«Symbolum amoris et honoris academici erga clarissimos viros D. Martinum Foltonowicz, D. Andream Abrek Leopol. concepti...» був оприлюднений 9 травня 1644 р. Приводом вітати Мартина Фолтиновича і Андрія Абрека Львів’янина, як вказується в назві, стало присвоєння їм звання «Juris utriusque Doctor – Обох прав доктор» (йдеться про церковне й цивільне право). Церемонія відбулася в церкві Замойської академії, здійснив її канонік Бенедикт Зелеховський, представник адміністрації.
Під обкладинокою «Відзнаки урочистої любові й честі академічної» міститься ціла добірка віршів різних авторів – колег новопризначених докторів – присвячених як Мартинові Фолтиновичу й Андрію Абрекові, так і Замойській академії як спільній матері-годувальниці. Всі твори об’єднані ідеєю звеличення мудрості, підкреслення значення, яке має розвиток наук у житті суспільства. Таким чином, за жанром збірку можна віднести до патетики (pathetica – згідно з Митрофаном Довгалевським, вірші-похвали наукам чи мистецтвам – один із восьми виділених ним видів етикетної поезії).
За привилом видання етикетного твору, на звороті обкладинки міститься геральдична композиція, «найяснішого герба замойців і рідної академії замойської переплетення нерозривне» та вірш про нього, що завершується такими рядками:
Читайте також: Геральдична поезія в українському літературному Бароко
Слід знати, що звідси великі громадяни з Юпітеровими грудьми
Вчені, шанувальники Марса, і в тозі, і в військовому плащі
На службу Ляхії прийдуть. З року в рік молитвами,
Великий Боже, нехай процвітає мати-академія.
Добірку розпочинає однойменний вірш-хвала наукам і Божественній мудрості, написаний братом Кирилом, францисканцем, професором Замойської академії. Епіграфом до твору слугують рядки з «Книги приповістей Соломоних» (вірші 13; 14): «Блаженна людина, яка пізнала мудрість, і яка збагатилася наукою. Кращим є її набуток, ніж придбання золота і срібла – важливіші й чистіші прибутки його» [с. 2].
Далі на с. 4–6 – хвала академії як храму науки від Симона П’єховича; на с. 6–8 – вітання Мартинові Фолтиновичу й Андрієві Абреку від доктора філософії та медицини Каспара Солція Львів’янина (NB! ще один представник «львівського народу», а на с. 14–15 – вірш Валер’яна Алембека Львів’янина). На с. 8–12 – кілька хвалебних віршів Замойській академії. Завершують добірку анаграми й епіграми, присвячені обом ученим мужам, остання належить перу професора Олександра Зиховського, доктора поезії [c. 12–19].
Читайте також: Латиномовна інтелектуальна спадщина «львівського народу» – продукт культурного пограниччя
Твори, подібні до тих, що містить добірка «Відзнака урочистої любові й честі академічної», свідчать про те, наскільки великого значення надавали освіченості і мистецтву в річпосполитському суспільстві XVII ст.