Читайте також: Могилянський Оратор, вихований на прекрасно підготовлених «Частинах» Марка Туллія Цицерона
Автори: Іларіон Ярошевицький
Дата видання: 7 липня 2014
Кількість сторінок: 518
ISBN: 978-1500551216
|
Текст праці також почасти доступний за посиланням: Arbor Tulliana Iasinsciano
І взагалі «Tulliana Arbor» більше нагадує «сигнальний примірник», а то й робочу чернетку: видання не має титульного аркуша (на тлі розкішних титулів Arbor Tulliana чи Cedrus Apollinis), містить низку недописаних фрагментів, та й загалом основна частина обох праць – теорія риторики – є ідентичною. Праця 1685 р. містить частину «Поетика», якої немає у виданні 1703 р., також відрізняються додатки, що містять а) промови на честь реальних осіб – видатних постатей свого часу: гетьмана Івана Мазепи, київського митрополита Варлаама Ясинського; б) твори (або їхні фрагменти): «Декламація про страждання Христа», «Декламація, або вибори після здійсненого поховання старого року», «Декламація про святу Катерину», а також вступи до загальної логіки та філософії.
Читайте також: Латиномовна українська література. Загальний огляд
Наше видання поєднує повний текст Arbor Tulliana та оригінальну частину Tulliana Arbor. Здійснюючи розпізнавання, ми намагалися, за змоги, відтворити особливості форматування та розташування старовинного тексту. В тих місцях, де розібрати написане було неможливо, ми помістили фото відповідних рядків рукопису. Звісно, остаточна редакція розпізнаного латиномовного тексту може бути здійснена лише його перекладачем. Сподіваємося, що охочі перекласти і дослідити ці роботи могилянських професорів знайдуться вже у найближче десятиліття. А поки що робимо свій внесок у важливу справу повернення із забуття української латиномовної спадщини – оприлюднюємо тексти, що давно зачекалися на увагу науковців .
Насамкінець, висловлюємо щиру вдячність професору Університету Альберти Наталії Пилип’юк за люб’язно надану нагоду попрацювати з цим текстом.
Костянтин Балашов, Людмила Шевченко-Савчинська, 2014