У чому секрет такої тривалої популярності латинської мови серед вітчизняних інтелектуалів? Адже в часи найбільш інтенсивного використання латиною активно послуговувалося навіть православне духовенство – і не лише в полеміці. Зрозуміло, що така ситуація була зумовлена низкою причин, аналіз яких почасти започатковується, а почасти поглиблюється в даній роботі.
Автор: Л. Шевченко-Савчинська
Кількість сторінок: 218
Дата виходу: 24 листопада 2013
ISBN: 978-1494313241 Отримати консультацію можна за адресою admin(at)medievist.org.ua | Проте один зі справді важливих факторів – це те, що, на відміну від сьогоднішніх мовно-культурних реалій, вживання «загальнозрозумілої» латинської мови не загрожувало національною асиміляцією і підкоренням агресивному сусідові, оскільки латина того часу вже не належала якомусь одному народу, а була спільною мовою інтелектуалів, об’єднуючи своїх носіїв не за етнічною чи конфесійною, а за освітньою ознакою. У результаті латиномовний спадок – це історіографія, конфесійна література; інтелектуальна проза, епістоло-мемуаристика, а не лише художні твори. До яких, до речі, сучасний читач беззастережно міг би віднести не так уже й багато творів (переважно етикетних). Однак дослідники-давники, обізнані з тогочасними критеріями художності, здатні оцінити відгранену майстерність у використанні тропів і риторичних прийомів, якими рясніють навіть ті тексти, що за всіма ознаками належать до літератури факту. Детальний дороговказ для віднайдення багатого дослідницького матеріалу (цитати подаються в перекладі, однак всі вони детально паспортизовані) знайдуть і філологи-класики: адже особливості літературної мови української неолатиністики, творці якої мешкали в різний час у різних куточках теперішньої України, дають змогу прослідкувати результати взаємодії української та латинської (нерідко ще й польської) мов. |
@medievist @ludshevchenko Отримав сьогодні книжечку "Латиномовна українська література" Молодці!
— Anatolij Babinskyj (@MrAnatolius) 20 Грудень 2013
Замовляйте також: Людмила Шевченко-Савчинська, Костянтин Балашов. Давня література: з полону стереотипівПридбати паперову версію також можна у книгарні "Наукова думка" (м. Київ, вул. Грушевського, 4)